Vypadávání vlasů je problém, který může potkat muže i ženy v každém věku. My se v tomto článku zaměříme na vypadávání vlasů u žen. S čím souvisí a jak ho řešit? Jsou nějaké možnosti prevence? Na tyto otázky vám na následujících řádcích odpovíme. Vypadávání vlasů se může projevit nejen na fyzickém vzhledu, ale také na psychice.
Důvodů, proč vlasy vypadávají, je mnoho a než najdete ten pravý, může to nějakou dobu trvat. Do určité míry je vypadávání vlasů normální. Každý den nám vypadne i více než 100 vlasů. Pokud tedy pravidelně nacházíte vlasy v hřebenu, kartáči nebo na podlaze v koupelně, ještě to nemusí značit problém. Potíže s vypadáváním se projevují řídnutím vlasů na hlavě, které už není normální. Obecně vlasy vypadávají více na jaře a na podzim.
Nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen
Hormonální změny
Co tedy nejčastěji vede k nadměrné ztrátě vlasů u žen? Mezi nejběžnější příčiny tohoto jevu patří hormonální změny, které souvisejí s menstruací nebo s obdobím menopauzy.
Například v přechodu, kdy klesá hladina estrogenu v ženském těle, si mnoho žen stěžuje na nadměrné vypadávání vlasů. Řešením na toto vypadávání je většinou změna životního stylu. Je vhodné se zaměřit na konzumaci potravin, které obsahují dostatek vitamínů a minerálů, případně vyzkoušet i potravinové doplňky na podporu růstu vlasů – například Biosil.
Kromě menopauzy je ženské tělo vystaveno přívalu hormonů také v těhotenství a po porodu. Proto i toto období je často spojeno s nadměrným padáním vlasů. Vlasy se většinou obnoví, když se vše vrátí do původní rovnováhy.
Nemoci
Vypadávání vlasů může souviset také s vážnými nebo i s banálními nemocemi. Například při zvýšené funkci štítné žlázy jsou vlasy jemné a křehké, mohou také nadměrně vypadávat. Vysoké teploty a infekce také patří mezi časté příčiny. Vlasy mohou vypadávat i vlivem užívání některých léků – pokud tedy užíváte nějaké nové, podívejte se do příbalového letáku, zda se nejedná o vedlejší účinek. Stejně tak s vypadáváním vlasů souvisí i nadbytek vitamínu A.
Culíky a pokrývky hlavy
Jestliže často nosíte čepice, barety, kšiltovky nebo čelenky, může to rovněž způsobovat padání vlasů. Jedná se ale o dlouhodobé nošení. Pokud jste si tedy něčeho takového vědomi, zkuste pokrývky hlavy alespoň v teplejších měsících roku omezit.
Vlasy se rovněž nadměrně namáhají, pokud jsou pravidelně stažené v culíku, zapletené v copu nebo v drdolu. Měla byste jim tedy i dopřát dostatek odpočinku, a pokud jste doma nosit je rozpuštěné. Rovněž se vyvarujte častému žehlení, natáčení nebo fénování.
Pro růst vlasů je potřebný dostatek vitamínů a minerálů. Jedná se například o železo, zinek, selen nebo fosfor. Je tedy dobré se zaměřit na potraviny s obsahem těchto látek, nebo pokud máte nějakou dietu, která vás v tomto ohledu omezuje, zařadit do jídelníčku vhodné doplňky.