Seboroická dermatitida je nepříjemné onemocnění, které se projevuje ve vlasech, v obličeji i na dalších částech těla. Nejčastějším projevem jsou zánětlivá ložiska kůže, která mají podobu lupů a stroupků. Navíc se mastí a mají nepříjemný odér. Šupiny na těle nezbytně nemusí svědit, jsou ale rozhodně pro postiženého člověka nepříjemné i z psychických důvodů.
Seboroická dermatitida souvisí se zvýšenou funkcí mazových žláz a také se v místech, kde se objevují, vyskytuje. Mnoho informací o této nepříjemné nemoci najdete také v knihách a na internetu. Zde se setkáte i s jiným názvem než seboroická dermatitida – například s označením seboroický ekzém nebo dysseboroická dermatitida.
Z jakých příčin seboroická dermatitida vzniká
Jaké příčiny tedy vedou ke vzniku tohoto onemocnění? Kdy nejčastěji se s touto nemocí můžete setkat? Příčina tohoto ekzémového a zároveň chronického onemocnění nebyla dosud objevena. Uvádí se však několik faktorů, které ji mohou způsobit.
U žen i mužů jsou to v první řadě hormonální vliv, dále kvasinkové infekce a další plísňová onemocnění, poruchy imunity nebo nezdravý životní styl. Běžně se dermatitida spojuje s nevhodným jídelníčkem, který je chudý na vitamíny H nebo B. K dermatitidě můžete také mít genetické dispozice. A i nadměrná konzumace alkoholu, stres nebo kouření k tomuto onemocnění přispívají.
Projevy seboroické dermatitidy
S nepříjemným onemocněním se setkáváme u lidí v každém věku, často se týká i malých dětí a kojenců.
Seborea u kojenců
U kojenců se tato nemoc obvykle objeví již během prvního měsíce života. Můžeme pozorovat drobné žlutohnědé šupiny, které mají světle růžovou spodinu. Také se může jednat o pevný nános mazových žláz v místech vlasových kořínků. Z vlasů se dermatitida následně může rozšířit do celého obličeje, kde už její ložiska mají světle červenou barvu. Riziko tohoto onemocnění u kojenců zvyšuje nadváha nebo umělá výživa.
Seborea v dospělosti
S touto nemocí se můžeme často setkat také až během dospívání. Léčba by měla probíhat fungicidními přípravky. Na vlasy mohou pomoci i rašelinové zábaly nebo kortikoidy, které vám předepíše praktický lékař či dermatolog.
Bohužel se právě s kortikoidy pojí mnoho negativních účinků a rozhodně tak nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Často se lidem, kteří touto nemocí trpí, doporučuje zvýšený pobyt na slunci, na čerstvém vzduchu nebo třeba u moře.
Prevence a léčba seboroické dermatitidy
Jelikož není zřejmé, z jakých důvodů seboroická dermatitida vzniká, její prevence je téměř nemožná. Pokud jde o léčbu, je potřeba obrnit se trpělivostí, vsadit na kvalitní kosmetiku bez parfemace a s obsahem rostlinných olejů. Mycí prostředky by měly být neutrální. V šamponech můžete hledat antiseboroické přísady. Doporučujeme vám řídit se informacemi od svého lékaře, za kterým byste v případě tohoto onemocnění rozhodně měli zajít.