Lupénka je nepříjemnou zdravotní komplikací, která se týká mnoha lidí. Odborně se tato nemoc označuje jako psoriáza a projevuje se nejen ve vlasech, ale také na kůži po celém těle. Je to neinfekční onemocnění, které se nejčastěji objeví již v mladí – mezi desátým a pětadvacátým rokem života – nebo až ve stáří.
Lupénka vzniká z celé řady důvodů. Zaprvé zde hraje velkou roli dědičnost. Pokud tedy někdo z vašich příbuzných lupénkou trpí, je velmi pravděpodobné, že nemoc postihne i vás. Dědičnost je patrná až u 30 % postižených lidí. Dále je lupénka projevem selhání imunitního systému nebo ji může způsobit prostředí, ve kterém žijete či špatná životospráva.
Léčba vlasové lupénky
Léčba lupénky ve vlasech zahrnuje návštěvu dermatologa, který opravdu určí, že se o lupénku jedná. Lupénka se může projevit jen drobným šupinatěním kůže nebo i rozsáhlými ložisky, které se z vlasů mohou rozšiřovat na celé tělo.
Často se s léčbou čeká, zda nemoc náhodou neodezní sama. I to se může stát, pokud budete důsledně dodržovat preventivní opatření.
Léčba lokální lupénky
Jinak se přistupuje k lokální léčbě, která se provádí dehtovými produkty. Jedná se o různé šampony, gely a mýdla, co se aplikují na postiženou pokožku a napomáhají jí zbavit se nepříjemného svědění. Bohužel dehtové přípravky mají silný typický odér, u něhož chvíli trvá, než odezní.
Osvědčenou volbou je také kyselina salicylová nebo kortikosteroidy, které se injekčně aplikují na přímo postižená místa. Jakou léčbu váš lékař zvolí, je na něm a také na tom, na co bude lupénka reagovat.
Fotoléčba
U horších případů se doporučuje přistoupit k takzvané fotoléčbě, při které se využívají UV paprsky. Používá se například metotrexát, který brání tvorbě enzymů, co vyvolávají rychlý růst kožních buněk. Další možností jsou takzvané retinoidy, které kontrolují rychlost množení buněk nebo biologická léčba, která se zaměřuje na imunitu.
I prevence je důležitá
Abyste se této náročné léčbě vyhnuli, případně aby se lupénka ve vašich vlasech vůbec neobjevila, je dobré dodržovat několik základních opatření.
Například pokud si rádi dáte cigaretu nebo holdujete alkoholu, měli byste tyto neřesti omezit. I ze studií totiž vyplývá, že právě kuřáci jsou k tomuto onemocnění více náchylní. Lupénku také výrazně ovlivňuje stres, se kterým se setkáváme doslova na každém kroku, ať už v práci, ve škole a často i doma. Zbytečně se tedy nestresujte a snažte se vše řešit v klidu.
Dalšími rizikovými faktory pro rozvoj tohoto nepříjemného onemocnění jsou například obezita a také sedavý způsob života. S tím souvisí i nezdravé stravování a vysoký cholesterol. Omezte tedy konzumaci nezdravých tuků a pokrmů a raději vsaďte na zdravá a živinově hodnotná jídla, dostatek ovoce a čerstvé zeleniny.